Jump to content

Tipy na výlety

Možnosti výletů pěšky, na kole, nebo autem:

 

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE

 • Západomoravské muzeum s expozice řemesel

ImageImageImage

 

 • Zámecké konírny, výstavy a koncerty

Image

 • Kostel cv. Jiljí s farou

ImageImage

 

 • Masné krámy, expozice řemesel

ImageImage

 • Koupaliště

Image

 • Městské kultůrní středisko Beseda
 • Image

 

 • Zimní stadion

ImageImage

 TŘEBÍČ- Židovská čtvrť


jediná židovská památka mimo území Izraele zapsaná na seznamu památek UNESCO.

Židovský hřbitov-svou rozlohou patří mezi největší v republice.

 JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU 

barokní zámek, kostel sv. Markéty, hudební koncerty, muzeum Ot. Březiny, hrobka.
 

 

VODNÍ NÁDRŽ VRANOV

Nazývaná též Moravský Jadran, je vyhledávaným rekreačním místem. Rozlehlá travnato-písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody je ideální pro koupání. Vodní plocha dává dobrou příležitost pro všechny bezmotorové aktivity. 
Vystavěna v letech 1930-1934 podle švýcarského projektu, plocha jezera je 765 ha, max. hloubka 56 m. Stálý objem zadržované vody je 31.5 miliónů kubíků. Hráz je vysoká 59.9 m, dlouhá 296 m a vzduté vody zaplavily 30 km údolí podobného charakteru jako má údolí Dyje v NP Podýjí. Nádrž slouží pro výrobu elektrické energie, pro závlahy a jako zdroj pitné vody pro Třebíčsko. Vyhledávané letní rekreační středisko. Voda, která je vypouštěná ze dna nádrže, je velmi studená, takže pod přehradou vzniklo tzv. druhotné pstruhové pásmo a mnohé vzácné druhy původního pásma parmového z Dyje vymyzeli.

 

VRYNOV NAD DYJÍ

Nejdůležitější turistické a rekreační centrum, a to nejen v západní části okresu. Osada vznikla původně pod důležitým hradem, postaveným na strmé 80 m vysoké skále nad Dyjí. Dříve tvořil hrad součást podyjské obranné soustavy. V 17. stol. započala přestavba hradu na barokní sídlo. Jeho interiéry dokumentují kulturu šlechtického bydlení 18. a 19. století. Umělecký nejhodnotnější částí zámku jsou kaple a sál předků. Zámek je obklopen nádhernou přírodou národního parku Podýjí a vodami řeky Dyje. Městečko se proslavilo výrobou keramiky typu "wedge-wood" zejména v 18. stol., ale již v následujícím století manufaktura zanikla.

 

BÍTOV

Jméno Bítov představuje především velmi silný a nikdy nepokořený hrad při ústí řeky želetavky do Dyje. Původně královský hrad, který se připomíná již roku 1064 jako jeden z nejdůležitějších v zemi. Ve 14. stol přešel do majetku šlechty a byl obydlen až do roku 1945. Vynikající je jeho sbírka zbraní a poněkud kuriózně působí soubor vycpaných zvířat, zejména psů, jako doklad záliby posledního mírně podivínského majitele hradu. Bítovské podhradí tvořila stejnojmenná obec, zatopená po výstavbě Vranovské přehrady. Okolí hradu bylo pro své krajinné krásy ještě před stavbou přehrady oblíbeným místem pobytu mnoha našich umělců.

 

CORŠTEJN

Zřícenina hradu z 13. stol., která stojí jen necelé 2 km od Bítova po proudu řeky Dyje. Původně malá stavba byla stále rozšiřována a svého vrcholu dosáhla pravděpodobně v 15. stol., kdy hrad patřil odbojnému Hynkovi z Lichtenburka, a proto byl dobit vojsky Jiřího z Poděbrad. Ještě v 16. stol. byl hrad rozšiřován, ale na začátku 17. stol. se uvádí již jako pustý a chátrající. V 70. letech 20. stol. byly zahájeny rozsáhlé asanační úpravy, které mají zachránit zbytek staveb a umožnit jejich bezpečnou návštěvu.

 

 

UHERČICE

renesanční zámek ze 16.stol., keramická dílnaZNOJMO

 

 • ROTUNDA P.MARIE A SV. KATEŘINY – jedinečná stavba románské rotundy
 • ZNOJEMSKÝ HRAD – z hradeb výhled na historickou část města a na údolí řeky Dyje
 • RADNIČNÍ VĚŽ – symbol města
 • ZNOJEMSKÉ PODZEMÍ – unikátní historická památka ze 14. a 15. století, jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, místy i pět pater nad sebou, dlouhý 27 km.
 • MINORITSKÝ KLÁŠTER – 13.stol., původně minoritský, později františkánský klášter.
 • PŘÍMĚTICE – JEZUITSKÝ KŘÍŽOVÝ SKLEP, je největší svého druhu na světě. PAMÁTNÍK PROKOPA DIVIŠE – vynálezce bleskosvodu
 • MĚSTSKÁ PLOVÁRNA LOUKA – moderní koupaliště s tobogánem
 • TURISTICKÝ VLÁČEK

 

KRAVÍ HORA – vyhlídkové místo, vinice
ŠOBES – nejkrásnější vinice u nás na ostrohu nad řekou Dyjí, ochutnávky vín
ŠATOV – vinařská obec, MALOVANÝ SKLEP s malbami jednorukého malíře na pískovcových stěnách,    ochutnávka vín, PĚCHOTNÍ SRUB z r. 1936 – přístupný
NOVÝ ŠALDORF – prosluněná vinařská oblast, ve vinných sklepech ochutnávka vína.
HNANICE – gotický kostel sv. Wolfganga, dřívější poutní místo, OSADA HAVRANŮ – výuka jízdy na koni

 

LESNÁ

Muzeum motocyklů

SLAVONICE

renesanční domy, městská věž, ateliéry, muzeum, originální keramická dílna OÁZA MAŘÍŽ - možnost namalovat si vlastní hrnek.


DAČICE

zámek, klášter, město, kde byla vyrobena 1.kostka cukru

 

LAA A.D. THAYA

termální lázně a koupaliště, Vodní hrad, Pivovarské muzeum


HATĚ

KLEINHAUGSDORF, hraniční přechod, nákupní městečko FREEPORT INTERNATIONAL OUTLET

Kontaktní informace

M Penzion Moravské Budějovice
Tyršova 366
Moravské Budějovice
676 02
Česká republika
IČ:
DIČ
GPS 49°2'59.348"N, 15°48'52.054"E